wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio konserwowane płoty drewniane ekspresowo się destruują i mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy urok oraz cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać typy konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelakie prace konserwujące ogrodzenie z drewna wypada zacząć od poprawnego oraz skrzętnego przygotowania towaru na ogrodzenie, gdyż od tego zależy wynik końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz ozdoby ogrodzeń z drewna istotne jest sprawdzenie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Podczas gdy asekurujemy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, trzeba nanieść następne amalgamaty, jakie ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje ogrodzenie od środka, lecz nie stworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot zostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej protekcji płotu, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu maskuje ogrodzenie przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im sporo uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten rodzaj ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji wobec tego dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz