środa, 20 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na sztacheta plastikowe z Brzezin na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o równych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastiku używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na plot plastikowe na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także sztacheta z plastyku na ogrodzenie i bramę sztachetowa tworzy się z głazów różnego zarysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych układach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz